Mechanika i Budowa Maszyn - Sanok - 2007
Czy chcesz zareagować na tę wiadomość? Zarejestruj się na forum za pomocą kilku kliknięć lub zaloguj się, aby kontynuować.

PYTANIA MA EGZAMIN

+2
Bartez
GRIGORI
6 posters

Go down

PYTANIA MA EGZAMIN Empty PYTANIA MA EGZAMIN

Pisanie  GRIGORI Wto Maj 12, 2009 7:24 pm

GRIGORI
GRIGORI

Liczba postów : 56
Age : 35
Miejscowość : Nadolany
Registration date : 18/02/2009

Powrót do góry Go down

PYTANIA MA EGZAMIN Empty Re: PYTANIA MA EGZAMIN

Pisanie  Bartez Sro Maj 27, 2009 11:35 pm

Wszystkie rozwiązania są z internetu nie daje żadnej gwarancji czy są dobre ale lepsze to niż nic.

zad.50

Celem badań metalograficznych na mikroskopie świetlnym jest ujawnienie struktury metali i
ich stopów oraz wad niewidocznych okiem nieuzbrojonym. Pozwalają one na rozróżnienie
składników strukturalnych i określenie ich morfologii, ilości, wymiarów i rozmieszczenia.

zad.40

Metalograficzne badania makroskopowe wyrobów metalowych przeprowadza się w celu
wykrycia i określenia ich charakterystycznych cech strukturalnych, które można zaobserwować
nieuzbrojonym okiem lub pod niewielkim powiększeniem, zwykle nie przekraczającym 30x. Ob-
serwacjom poddaje się bądź zewnętrzne powierzchnie wyrobów, bądź powierzchnie ich złomów
lub specjalnie przygotowane (szlifowanie, ewentualnie polerowane) wybrane powierzchnie wyrobu.

Badania te umożliwiają ujawnienie:
−błędów kształtu i wymiarów poprzecznych spoiny,
−wad budowy spoiny (rozlewy, nawisy, brak przetopu, podtopienia, wycieki, przyklejenia),
−nieciągłości metalu spoiny i złącza (porowatość, zażużlenia, pęknięcia)

Zad.43

Wykresy równowagi fazowej stopów (pojęcia podstawowe)
Układ fazowy - zbiór faz; jeśli fazy znajdują się w stanie równowagi termodynamicznej,
to mówimy o układzie równowagi
Faza - część układu jednorodna pod względem chemicznym i krystalograficznym,
oddzielona od reszty układu granicą międzyfazową:
Składnik układu - substancje proste (np. pierwiastki) lub złożone
(np. związki chem.) nie ulegające przemianom z których składają się fazy układu.
Reguła Faz Gibsa S= n - f+1;
gdzie: S-liczba stopni swobody; n-liczba składników, f-liczba faz w układzie
Regułą faz Gibsa - określa liczbę zewnętrznych i wewnętrznych czynników, które można
Zmienić nie powodując zmiany liczby faz w układzie.

zad.40

Fazy międzymetaliczne – struktura i właściwości pośrednie między roztworem stały i związkiem chemicznym.
Cechy charakterystyczne:

* Struktura krystaliczna odmienna od struktury składników
* Uporządkowane rozmieszczenie atomów składników w sieci, stała proporcja atomów, np. Fe3C
* Wiązanie metaliczne


zad.28

Dyslokacja, liniowy (jednowymiarowy) defekt sieci krystalicznej powstały w wyniku przesunięcia się pewnej części sieci w stosunku do pozostałej części, zakłócający periodyczność sieci krystalicznej. Ze względu na geometrię dyslokacji rozróżnia się: dyslokacje brzegowe, schodkowe i śrubowe.

zad.35

Odpuszczanie – jest operacją cieplną, któremu poddawana jest stal wcześniej zahartowana. Celem odpuszczania jest usunięcie naprężeń hartowniczych oraz zmiana własności fizycznych zahartowanej stali, a przede wszystkim zmniejszenie twardości, a podniesienie udarności zahartowanej stali.

Odpuszczanie polega na rozgrzaniu zahartowanego wcześniej przedmiotu do temperatury w granicach 150° do 650°C, przetrzymywaniu w tej temperaturze przez pewien czas, a następnie schłodzeniu. W czasie odpuszczania całość lub część martenzytu zawartego w zahartowanej stali rozpada się, wydzielając bardzo drobne ziarna cementytu, tworząc fazę zwaną sorbitem

zad.32

Hartowanie – jest operacją cieplną, której poddawana jest stal, składająca się z dwóch bezpośrednio po sobie następujących faz. Pierwsza faza to nagrzewanie do temperatury powyżej przemiany austenitycznej (dla stali węglowej 723°C; zwykle 30°C do 50°C powyżej temperatury przemiany austenitycznej) i wygrzewanie, tak długo jak to potrzebne, by nastąpiła ona w całej objętości hartowanego obiektu. Drugą fazą jest szybkie schładzanie. Szybkość schładzania musi być taka, by z austenitu nie zdążył wydzielić się cementyt i jego struktura została zachowana do temperatury przemiany martenzytycznej, w której to austenit przemienia się w fazę zwaną martenzytem. Stal posiadająca strukturę martenzytyczną nazywana jest stalą martenzytyczną lub hartowaną. Hartowanie przeprowadza się, by podnieść twardość i wytrzymałość stali.

zad.29

Wyżarzanie jest zabiegiem cieplnym polegającym na nagrzaniu stopu do odpowiedniej temperatury, wygrzaniu w tej temperaturze i studzeniu do temperatury otoczenia.

Szybkość chłodzenia po wygrzaniu w temperaturze wyższej od temperatury przemian powinna być niewielka, gdyż szybkie chłodzenie uniemożliwiłoby powstanie faz zgodnych ze stanem równowagi stopu. Po wyżarzeniu w zakresie temperatury poniżej przemian szybkość chłodzenia może być zasadniczo dowolna, gdyż nie zachodzą w tym zakresie żadne przemiany fazowe.

W praktyce zależnie od celu rozróżnia się następujące rodzaje wyżarzenia:

* ujednorodniające
* normalizujące
* odprężające
* zmiękczające
* rekrystalizujące
* odpuszczające
* starzące.

Do obróbki cieplnej stali stosuje się zależnie od celu obróbki i sposobu jej przeprowadzenia dwa rodzaje wyżarzania:
*Przeprowadzane z wygrzaniem powyżej temperatur krytycznych:
*wyżarzanie normalizujące
* wyżarzanie zmiękczające
* Przeprowadzane z wygrzaniem poniżej temperatur krytycznych:
o wyżarzanie odpuszczające dla stali poddanych przedtem hartowaniu
o wyżarzanie odprężające

zad.26

Rekrystalizacja jest to proces aktywowany cieplnie, zachodzący powyżej temperatury TR w metalach odkształconych uprzednio plastycznie na zimno. Polega na powstawaniu i migracji szerokokątowych granic ziarn. Zachodzi przez zarodkowanie i wzrost nieodkształconych ziaren. Do zainicjowania rekrystalizacji w czasie wyżarzania metalu niezbędny minimalny stopień odkształcenia, zwany zgniotem krytycznym.

zad.23

Wyżarzanie zmiękczające (sferoidyzacja) - przeprowadzane w temperaturze zbliżonej do temperatury przemiany austenitycznej. Zwykle najpierw wygrzewa się w temperaturze około 15°C powyżej linii PSK wykresu żelazo-węgiel, następnie 15°C C poniżej tej temperatury, po czym następuje powolne schładzanie. Taki zabieg powoduje przemianę cementytu płytkowego w postać kulkową, sferoidalną, co podwyższa obrabialność skrawaniem stopu. Takiemu wyżarzaniu poddaje się stale, staliwa i żeliwa.

zad.14

Przemiana martenzytyczna – przemiana przesyconego austenitu, jaka zachodzi w czasie jego szybkiego schładzania (hartowanie stali).

Kod:
Przemiana martenzytyczna zachodzi spontanicznie, gdy temperatura chłodzonej stali osiągnie temperaturę początku przemiany martenzytycznej Ms. Z chwilą osiągnięcia temperatury końca przemiany martenzytycznej Mf, cały austenit zamienia się w martenzyt. Jeżeli chłodzenie ustanie w trakcie jej trwania, pozostałą część austenitu przemienia się w inne fazy np. sorbit hartowania. (nie wiem czy to będzie)

zad.20

Krzywe CTP

CTP- to zależność budowy strukturalnej oraz właściwości w relacji szybkości chłodzenia badanego materiału. Są to wykresy obrazujące proces ochładzania próbek badanej stali przy pomocy kilku różnych szybkości rejestrowania punku początkowego i końcowego (przykładowo przy pomocy metody dylatacyjnej) Następnie bada się próbki pod względem właściwości (najczęściej twardość) przy temperaturze otoczenia i odczytane wyniki nanosi się na wykres, taka konstrukcja nosi nazwę wykresu CTPc(ciągłe)

Zbliżony wykres otrzymuje się w wyniku szybkiego chłodzenia próbek do konkretnych temperatur, po czym następuje wytrzymanie w tych stałych temperaturach próbek. Otrzymany zbiór punktów podczas tak przeprowadzonego procesu dla jego początku i końca nanosi się na wykres, którego nazwa to CTPi (izotermiczny).Następnie chłodzi się próbki do temperatury otoczenia i mierzy twardość, którą także umieszcza się na wykresie CTPi.
Bartez
Bartez

Liczba postów : 26
Age : 36
Miejscowość : Humniska
Registration date : 24/10/2007

Powrót do góry Go down

PYTANIA MA EGZAMIN Empty Re: PYTANIA MA EGZAMIN

Pisanie  Duzi87 Pon Cze 01, 2009 10:33 pm

Szukałem w necie, nie wiem czy jest to dobrze !!!!!!



(32) Hartowanie – jest operacją cieplną, której poddawana jest stal, składająca się z dwóch bezpośrednio po sobie następujących faz. Pierwsza faza to nagrzewanie do temperatury powyżej przemiany austenitycznej (dla stali węglowej 723°C; zwykle 30°C do 50°C powyżej temperatury przemiany austenitycznej) i wygrzewanie, tak długo jak to potrzebne, by nastąpiła ona w całej objętości hartowanego obiektu. Drugą fazą jest szybkie schładzanie. Szybkość schładzania musi być taka, by z austenitu nie zdążył wydzielić się cementyt i jego struktura została zachowana do temperatury przemiany martenzytycznej, w której to austenit przemienia się w fazę zwaną martenzytem. Stal posiadająca strukturę martenzytyczną nazywana jest stalą martenzytyczną lub hartowaną. Hartowanie przeprowadza się, by podnieść twardość i wytrzymałość stali.

(33) Stopy aluminium odlewnicze - tworzywa metaliczne otrzymane przez stopienie aluminium z jednym lub większą liczbą metali (bądź z niemetalami), celowo wytworzone dla uzyskania żądanych własności. zmęczeniową. Stopy aluminium dzieli się na: (PN-EN 1706:2001) Do odlewniczych zaliczamy stopy przeważnie wieloskładnikowe o większej zawartości pierwiastków stopowych (5 - 25%), np. z krzemem (silumin); z krzemem i magnezem, z krzemem, miedzią, magnezem i manganem, z krzemem, miedzią, niklem, magnezem i manganem i inne. Cechują się one dobrą lejnością i małym skurczem.
(34) Metalograficzne badania mikroskopowe - wykonywane są w celu zbadania mikrostruktury metali przeprowadza się najczęściej za pomocą mikroskopu optycznego, stosując powiększenia od około 20 – 1800 - krotnych. Stosowany do badań metali mikroskop, zwany mikroskopem metalograficznym, różni się od powszechnie znanych mikroskopów biologicznych, gdyż umożliwia obserwacje próbki w świetle odbitym od jej powierzchni. Wynika to stąd, że próbki metali – nawet najcieńsze – są nieprzeźroczyste i nie można dlatego stosować do ich oświetlania światła przechodzącego przez preparat. Stąd konieczność szlifowania i polerowania powierzchni metalu do lustrzanego połysku.
(35) Odpuszczanie – jest operacją cieplną, któremu poddawana jest stal wcześniej zahartowana. Celem odpuszczania jest usunięcie naprężeń hartowniczych oraz zmiana własności fizycznych zahartowanej stali, a przede wszystkim zmniejszenie twardości, a podniesienie udarności zahartowanej stali.Odpuszczanie polega na rozgrzaniu zahartowanego wcześniej przedmiotu do temperatury w granicach 150° do 650°C, przetrzymywaniu w tej temperaturze przez pewien czas, a następnie schłodzeniu. W czasie odpuszczania całość lub część martenzytu zawartego w zahartowanej stali rozpada się, wydzielając bardzo drobne ziarna cementytu, tworząc fazę zwaną sorbitem
(36) Stopy do przeróbki plastycznej zawierają na ogół mniejsze ilości dodatków stopowych, głównie miedź (do ok. 5%), magnez (do ok. 6%) i mangan (do 1,5%), rzadziej krzem, cynk, nikiel, chrom, tytan. Niektóre stopy aluminium można poddawać utwardzaniu wydzieleniowemu, po którym ich własności wytrzymałościowe nie są gorsze niż wielu stali.Najnowszy stop, dzięki któremu można spawać aluminium, to alumilut (temperatura topnienia 380 °C). Niektóre stopy aluminium nadają się zarówno do odlewania, jak i przeróbki plastycznej. do obróbki plastycznej (PN-EN 573-3:2005) Stopy aluminium - tworzywa metaliczne otrzymane przez stopienie aluminium z jednym lub większą liczbą metali (bądź z niemetalami), celowo wytworzone dla uzyskania żądanych własności. zmęczeniową.
(37) Roztwory stałe - jednorodna pod względem fizycznym, krystaliczna mieszanina dwóch lub więcej izomorficznych substancji, znajdująca się w stałym stanie skupienia. Występowanie roztworów stałych wśród minerałów jest zjawiskiem powszechnym. Przykładem są np. oliwiny, plagioklazy, turmaliny i granaty.Roztwory stałe powstają gdy między dwoma minerałami dochodzi do wzajemnej zamiany kationu w dowolnej proporcji, tak jak ma to miejsce w przypadku magnezu i żelaza w forsterycie i fajalicie.Niekiedy substancje, które tworzą roztwory stałe, w wysokiej temperaturze, tracą tę zdolność, gdy temperatura obniża się. Jeśli spadek temperatury jest powolny, następuje rozpad roztworu stałego: substancja, która znajduje się w roztworze w mniejszej ilości, krystalizuje tworząc inkluzje (wrostki), wewnątrz kryształu substancji przeważającej. Zjawisko to jest znane pod nazwą "odmieszania się" roztworu stałego i bywa wykorzystywane jako dowód na to w jakiej temperaturze doszło do rozpadu minerału w trakcie dawnych procesów geologicznych.Przykładem tego zjawiska są skały magmowe plutoniczne powstałe w procesie zastygania magmy. W miarę ochładzania się skaleń potasowy (ortoklaz) i skaleń sodowy (albit), które tworzyły jeden roztwór stały, rozdzielają się. Rezultatem tego procesu jest powstawanie przerostków tych skaleni, tzw. pertytów (ortoklaz z inkluzjami skalenia sodowego). Gdy ochłodzenie jest gwałtowne (w wypadku lawy wulkanicznej) roztwór stały pozostaje przez długi czas w stanie metatrwałym.
(38) Obróbka cieplno-chemiczna stopów żelaza - zabieg dokonywany na stopach żelaza z węglem takich jak stal, staliwo lub żeliwo, w którym pod wpływem ciepła i chemicznego oddziaływania otoczenia oraz innych działań modyfikuje się niektóre własności fizyczne i chemiczne tych stopów. Podstawowymi rodzajami obróbki cieplno-chemicznej są: aluminiowanie, azotowanie, naborowywanie, chromowanie, nawęglanie, siarkowanie, węgloazotowanie (cyjanowanie)
(39) Tytani jego stopy, podobnie jak aluminium i magnez, można zaliczyć do metali lekkich (q = 4,507 Mg/m3). Biorąc pod uwagę jego własności, takie jak: dość duża wytrzymałość i plastyczność, mały ciężar właściwy, odporność na korozję, a poza tym jego dużą zawartość w skorupie ziemskiej, należy uważać tytan za metal przyszłościowy.. Głównymi dodatkami stopowymi tytanu są: Al, Sn, Mo, V, Mn, Fe, Cr, przy czym aluminium występuje prawie zawsze w ilości 3 - 6°/o. Pierwia¬stki stopowe, rozpuszczając się w tytanie, zwiększają jego wytrzymałość, przy czym największy efekt umacniający dają Fe, Cr i Al. Wpływają również na położenie temperatury przemiany alotropowej. Niektóre, np. Cr, Mn, Fe, Al, wykazują ograniczoną rozpuszczalność i tworzą związki międzymetaliczne, umożliwiając utwardzanie wydzieleniowe stopu, jednak efekt jest niewielki.
(40) Faza międzymetaliczna to faza której struktura i właściwości są pośrednie między roztworem stałym i związkiem chemicznym. Cechy charakterystyczne: (struktura krystaliczna odmienna od struktury składników, uporządkowane rozmieszczenie atomów składników w sieci oraz stała proporcja atomów np. Fe3C, Fazy międzymetaliczne mogą być: trwałe przy składzie stechiometrycznym, trwałe jako roztwory wtórne na bazie faz międzymetalicznych, róznowęzłowe, międzywęzłowe, pustowęzłowe.
(41)Obróbka cieplno mechaniczna – jest to połączenie odkształcenia plastycznego metali wraz z ich obróbka cieplna. Własności mechaniczne wzrastają 10% przy jednoczesnym polepszeniu własności fizycznych. Struktura stali ulega rozdrobnieniu, zwiększa się liczba defektów i dyspersja wydzieleń węglików. Odkształcenie plastyczne może odbywać się przed, w trakcie lub po przemianie. Może również odbywać się powyżej lub poniżej temp. Rekrystalizacji
(42) Stopy magnezu, stopy magnezowe - bardzo lekkie stopy metali zawierające magnez oraz inne lekkie metale. Przykładem takiego stopu jest stop litowo-magnezowo-srebrowy, którego gęstość jest mniejsza od wody (pływa po niej), a jednocześnie posiada dużą odporność mechaniczną .
Stopy magnezu używane są w obręczach kół, wspornikach, elementach konstrukcyjnych sportowych samochodów. Ich zaletami są bardzo mała waga oraz duża wytrzymałość mechaniczna, wadami skomplikowana technologia produkcji (konieczność pracy w atmosferze beztlenowej - magnez spala się przed osiągnięciem temperatury topnienia) i w konsekwencji wysoka cena oraz mała odporność na wysokie temperatury - możliwości pracy kończą się w okolicy 160-300°C z powodu niskich temperatur topnienia magnezu i litu.
(43) Wykresy równowagi fazowej stopów (pojęcia podstawowe)
Układ fazowy - zbiór faz; jeśli fazy znajdują się w stanie równowagi termodynamicznej,
to mówimy o układzie równowagi
Faza - część układu jednorodna pod względem chemicznym i krystalograficznym,
oddzielona od reszty układu granicą międzyfazową:
Składnik układu - substancje proste (np. pierwiastki) lub złożone
(np. związki chem.) nie ulegające przemianom z których składają się fazy układu.
Reguła Faz Gibsa S= n - f+1;
gdzie: S-liczba stopni swobody; n-liczba składników, f-liczba faz w układzie
Regułą faz Gibsa - określa liczbę zewnętrznych i wewnętrznych czynników, które można
Zmienić nie powodując zmiany liczby faz w układzie.
(44) Stal niestopowa – stal, w której obok węgla występują w niewielkich ilościach inne dodatki stopowe wpływające na jej charakterystyki. Udział pojedynczych dodatków stopowych nie przekracza 1%. Stal niskostopowa jako stal konstrukcyjna niskostopowa używana jest do budowy konstrukcji narażonych na działanie warunków atmosferycznych takich jak mosty, maszty, wagony kolejowe itp., wszędzie tam gdzie zastosowanie jej jest uzasadnione ekonomicznie. Stosowana jest także do wytwarzania mniej odpowiedzialnych narzędzi jako stal narzędziowa. Przykładem stali niskostopowej jest tzw. Stal Corten posiadająca następujące składniki stopowe: węgiel - 0.12% mangan – 0.2% do 0.5% miedź – 0.3% do 0.5% chrom – 0.7% do 1.0%
(45) Mosiądz - stop miedzi i cynku, zawierający do 40% cynku. Może zawierać dodatki innych metali, takich jak ołów, aluminium, cyna, mangan, żelazo, chrom oraz krzem. Topnieje w temperaturze ok. 1000°C (zależnie od gatunku).Mosiądz ma kolor żółty (złoty), przy mniejszych zawartościach cynku zbliżający się do naturalnego koloru miedzi. Stop ten jest odporny na korozję, ciągliwy, łatwy do obróbki plastycznej. Posiada dobre właściwości odlewnicze.
(46) Mechaniczne badania metali i stopow metodą Brinella polega na wgnieceniu w powierzchnię badanego materiału hartowanej kulki stalowej o średnicy D pod wpływem działania prostopadle przyłożonej do próbki siły F, a po odciążeniu na zmierzeniu średnicy d powstałego w materiale trwałego odcisku kulki Metoda Leeba polega na pomiarze prędkości masy udarowej (bijaczka) przed i po uderzeniu w próbkę. Masa udarowa wyrzucana jest w kierunku próbki siłą sprężyny. Wynik pomiaru jest w dużym stopniu uzależniony od modułu sprężystości liniowej Jounga, jako cechy określającej próbkę. Metoda Vickersa Metoda pomiaru twardości metodą Vickersa polega na wciskaniu wgłębnika (najczęściej zrobionego ze spieków choć zdarzają się również diamentowe) o kształcie ostrosłupa prawidłowego w próbkę metalu. Twardość wyznacza się ze stosunku siły obciążającej wgłębnik F do powierzchni pobocznicy odcisku:
Duzi87
Duzi87

Liczba postów : 31
Age : 36
Miejscowość : Sanok
Registration date : 08/01/2008

Powrót do góry Go down

PYTANIA MA EGZAMIN Empty brakujące zadania

Pisanie  Ernest Wto Cze 02, 2009 7:54 pm

1-13, 15-19, 21-22, 24,25,27,30,31,51-34

Ernest

Liczba postów : 11
Age : 35
Miejscowość : Stara Wies
Registration date : 24/10/2007

Powrót do góry Go down

PYTANIA MA EGZAMIN Empty Re: PYTANIA MA EGZAMIN

Pisanie  Bartez Wto Cze 02, 2009 10:18 pm

zad.24
Żaroodporność to odporność stali na działanie gazów utleniających w wysokich temperaturach >550°C.
Żarowytrzymałość to odporność na odkształcenia (czyli na pełzanie) w wysokich temperaturach >550°C.
Cechy te uzyskuje się poprzez wysokie zawartości dodatków stopowych w stali: chromu 5% - 30%, niklu 4% - 30% oraz znaczne ilości molibdenu 0.5% do 1.0% a także wolframu do 2%. Stale te (żaroodporne i żarowytrzymałe) należą w większości do klasy stali nierdzewnych. Górna granica żaroodporności wynosi 800°C do 1150°C, w zależności od składu stali.
*stal żaroodporna przeznaczona na części nośne, szyny, kołpaki i rury piecy przemysłowych i kotłów parowych, maks. temperatura pracy 800 - 1100°C
*stal żaroodporna i żarowytrzymała przeznaczona na silnie obciążone części aparatury przemysłowej pracujące w wysokich temperaturach do 1000°C.

zad.27
Stal nierdzewna (zwana także INOX lub nierdzewka) – grupa stali o specjalnych właściwościach fizykochemicznych, odpornych na korozję ze strony np.: czynników atmosferycznych (korozja gazowa), rozcieńczonych kwasów, roztworów alkalicznych (korozja w cieczach).
Nierdzewność uzyskuje się poprzez wprowadzenie do stali odpowiednich dodatków stopowych. W przypadku stali chromowej nierdzewnej jest to chrom (Cr). Należy jeszcze nadmienić, że stal staje się nierdzewną, gdy zawiera więcej jak 13% Cr. Ma to ścisły związek ze skokową zmianą potencjału elektrochemicznego, który można zaobserwować na wykresie: potencjał elektrochemiczny//zawartość chromu w stali (pomiędzy 12%Cr a 14%Cr). Stale nierdzewne podlegają obróbce cieplnej (hartowanie, odpuszczanie).łówne powody używania stali nierdzewnej:

* odporność na korozje
* możliwość stosowania w agresywnym środowisku
* odporność na wysokie temperatury (ma to związek z wysoką zawartością Cr)
* lśniący połysk
* ekologiczność
Stali nierdzewnych używa się na zbiorniki na wyroby z ropy naftowej, zbiorniki i cysterny mleczarskie, niecki basenów pływackich, kolumny rektyfikacyjne, instalacje w przemyśle koksowniczym, łopatki turbin parowych, armaturę przemysłową i domową, narzędzia chirurgiczne, sztućce, naczynia i garnki, instalacje w przemyśle spożywczym, takielunek i okucia żeglarskie, wytrzymałe konstrukcje stalowe, części silnikowe w samolotach i rakietach, windy, chłodnie, klimatyzatory, piece żaroodporne, balustrady ozdobne, itp. Normy HACCP wymagają, by używać stali nierdzewnej w kontakcie z żywnością.

Zad.30

Do żeliw stopowych są wprowadzane dodatki stopowe (tabl. 10.5), występujące oprócz
domieszek. Pierwiastki te są dodawane w celu polepszenia własności użytkowych żeliw, a w
szczególności:
- zwiększenia własności mechanicznych,
- zwiększenia odporności na ścieranie,
- polepszenia odporności na działanie korozji elektrochemicznej,
- polepszenia odporności na działanie korozji gazowej w podwyższonej temperaturze,
- polepszenia innych własności fizycznych, np. magnetycznych lub elektrycznych.
Skład chemiczny żeliw jest dobierany tak, aby w wyniku dodania pierwiastków stopowych
nie zmienić niekorzystnie ich struktury i własności. Do żeliw stopowych są wprowadzane najczęściej dodatki pierwiastków tj. Ni, Cr, Si, Al., Cu, Mo, V, Ti i W

zad.25

W strukturze występują zaburzenia w idealnym ułożeniu atomów nazywane defektami.
● Defekty mają istotny wpływ na własności fizyczne i mechaniczne metali.
- nie potrafimy ich uniknąć aby sięgnąć po teoretyczne właściwości kryształu,
- wywołujemy je celowo poprzez tworzenie stopów, obróbkę cieplną,
techniki wytwarzania aby otrzymać określone właściwości materiału.
● W zależności od geometrii zaburzonego obszaru defekty dzielimy na:
•punktowe (wakanse, obce atomy),
•liniowe (dyslokacje),
•powierzchniowe (płaskie) - granice ziaren, granice międzyfazowe, błędy ułożenia.
Tajemnica właściwości i zachowania się materiałów tkwi w rodzaju wiązań między
atomami oraz w możliwości powstawania i ruchu defektów w ich strukturze.
LUB
Stal jest ciałem polikrystalicznym (zbudowanym z dużej liczby kryształów), z których każdy pojedynczy kryształ ma własności anizotropowe.Poszczególne ziarna mają rózną orientację przestrzenną –poszczególne sieci zawiązują się wokół zarodka (zanieczyszczenie bądź domieszka) i rozbudowują się przestrzennie tworząc
kryształy, a do zetknięcia się z sąsiadem.


Ostatnio zmieniony przez Bartez dnia Wto Cze 02, 2009 10:41 pm, w całości zmieniany 1 raz
Bartez
Bartez

Liczba postów : 26
Age : 36
Miejscowość : Humniska
Registration date : 24/10/2007

Powrót do góry Go down

PYTANIA MA EGZAMIN Empty Re: PYTANIA MA EGZAMIN

Pisanie  sdtg Wto Cze 02, 2009 10:31 pm

Zbiór:

http://www.speedyshare.com/836462200.html

Nie ma wszystkich (brak ze 5-6 zadań) ale większość jest może się przyda komu
sdtg
sdtg

Liczba postów : 46
Age : 35
Miejscowość : Tarnawa Górna
Registration date : 25/10/2007

Powrót do góry Go down

PYTANIA MA EGZAMIN Empty ściąga !!!

Pisanie  lfsz87 Wto Cze 02, 2009 11:42 pm


lfsz87

Liczba postów : 15
Age : 36
Miejscowość : Humniska
Registration date : 16/02/2008

Powrót do góry Go down

PYTANIA MA EGZAMIN Empty Re: PYTANIA MA EGZAMIN

Pisanie  Sponsored content


Sponsored content


Powrót do góry Go down

Powrót do góry

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach